Sık kullanılanlara ekle | Anasayfan yap
 

astroloji

Ana Sayfa
Astroloji Nedir?
Burçlar ve Özellikleri
Yükselen Burç Bulma
Burç Uyumları
Yıldızlar
Elementler
Evler
Kadınlara Özel
Erkeklere Özel
Ünlülerin Burçları
Çin Astrolojisi
Hint Astrolojisi
Doğum Haritası
Gezegen Konumları
Burçlar 2022

Fallar

Tarot Falı
Renk Falı
Ağaç Falı
Sayı Falı
El Falına Bak
Kahve Falı
Çiçek Falı
İsim Falı
İskambil Falı
Aşk Falı
Rüya Tabirleri

    Astroloji Sosyal

 

E-Posta Adresleri     

Reklam vermek ;      reklam@astroloji.org    

Soru ve Öneriler;        genel@astroloji.org      

 

 Hint Astrolojisi

Çocukların Hint Astrolojisindeki Yeri

Yıldız haritalarımızdaki her ev ve gezegen değişik hayat alanlarını temsil eder. Bunlardan bazıları hayatımıza giren kişilerle ilgilidir. Tabii ki bunların içindeki en önemlilerinden biri de çocuklarımızla ilgili olanlardır.

Çocuk sayısını bir kişinin haritasından incelemek diğer akraba ilişkilerine göre bir miktar daha karmaşık olabilir. Çünkü kaç çocuk olacağını yıldız haritasından basit aritmatik işlemlerle belirlemek yorum yapan kişiyi yanıltabiliyor. Bunun sebeplerinden birisi bu durumun kişinin yaşadığı topluma göre şekillenmesidir. Örneğin kırsal kesimde yaşayan bir ailenin yıldız haritasında çok çocuk dediğimizde belki 4-5 çocuk anlaşılırken, büyük şehirde yaşayan bir kişinin yıldız haritası incelendiğinde çocuk bolluğu 2-3 çocuk olarak yorumlanabilir.

Hint astroloji çocuk sahibi olmayı, kişinin yaratıcılığı olarak görmektedir. Burada yaratıcılık kişinin dünyaya ne getirdiği ve ortaya ne koyduğu şeklinde anlaşılabilir. Çocukları temsil eden ev ise beşinci evdir. Beşinci ev aynı zamanda yaratıcılık evidir. Bu yüzden hint astrolojisi mantığına göre beşinci evi incelemek, genel anlamda kişinin sahip olacağı çocukların sayısını ve o çocuklarla olan genel ilişkisini anlamaya yardımcı olacaktır. Beşinci evin incelenmesi demek, o evde bulunan gezegenlerin durumu, beşinci evin yöneticisinin hangi evde yerleştiği, kalitesi, hangi gezegenlerle kavuşum yaptığı ve beşinci evin aldığı gezegen görünümleri olarak anlaşılmalıdır.

Beşinci ev aynı zamanda ilk çocuk hakkında bize bilgi verir. Eğer yıldız haritası sahibinin ikinci çocuğu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yedinci eve bakmamız gerekir. Bunun da sebebi çok basittir. Bildiğiniz gibi yükselen burç ya da birinci ev yıldız haritası sahibini temsil eder. Bir ufak kardeş ise üçüncü evdir. Bu mantığa göre ikinci çocuk birinci çocuğun kardeşi olacağından beşinci evden saydığımızda, üçüncü pozisyonda bulunan yedinci ev, ikinci çocuğun evidir. Hint astrolojisinde evleri sayma dediğimizde, saymaya söz konusu edilen evden başladığımızı hatırlamamız gerekir. Aynı mantığı kullanarak üçüncü çocuğun dokuzuncu evden incelendiğini söyleyebiliriz.

Bu evler incelendiğinde evlerin durumunun çocuk vermeye yetip yetmeyeceğine dikkat edilmelidir. Genel kural olarak olumlu gezegenlerin kız çocuk, olumsuz olarak varsayılan gezegenlerin ise erkek çocuk verdiği kabul edilir. Mars örneğin tipik bir erkek çocuk gezegeni kabul edilirken, Venüs kız çocuk verebilir. Ketu, Güneş ve Saturn çocuk sahibi olmayı zorlaştıran gezegenler olarak tanımlanabilir. Ancak çocuk konusu hint astrolojisinde yorumlanması en çok dikkat isteyen konulardan biridir. Bir çok faktörün incelenmesi doğru olur.

Saydığım unsurların dışında, Jupiter yıldız haritalarında çocuk karakasıdır. Yani çocuğu temsil eden gezegendir. Jupiter’in durumu da kişinin çocuk sahibi olması ve o çocuklarla olan ilişkileri bakımından önemlidir. Parashara’nın üzerinde durduğu önemli başka bir teknik ise Jupiter’in bulunduğu evden beş ev sayılarak gelinen evin durumu incelenerek, yine çocuk konusunda fikir sahibi olunmasıdır. Burda neden beş ev sayıldığı sanırım büyük bir sır gibi durmuyor. Hint astrolojisinde bir konu incelendiği zaman, o konunun karaka gezegeninden ilgili konuyu temsil eden evin numarası sayılarak varılan ev, bize her zaman o konuyla ilgili bilgi verir.

Bu aşamadan sonra Ay haritası ve en önemli alt harita olan Navamsa incelenmelidir. Kişinin çocuk evi ana haritada çok iyi gözükebilir. Ancak Ay haritasında beşinci evdeki zorluklar ya da Navamsa haritasındaki farklı problemler çocuk sahibi olmayı güçleştirecektir. Ay ve Navamsa haritalarından sonra çocuk alt haritası incelenmelidir. Çocuk alt haritası Saptamsa olarak adlandırılır. Saptamsa haritası kişinin ana yıldız haritasındaki evlerin yedi parçaya bölünmesiyle oluşturulur. Konumuzu dağıtmamak için bu yazıda bunun detaylarına girmek istemiyorum. Saptamsa haritasını incelerken, Saptamsa yükselen, beşinci ev ve ana haritadaki beşinci evin yöneticisinin buradaki durumu özellikle incelenmelidir.

Saptamsa haritasındaki dokuzuncu ev ve haritanın başarısı anlamında onbirinci ev de incelenebilir. Ana harita için yazdığım kurallar Saptamsa haritası için de geçerlidir. Ana harita her zaman temeldir. Yorum yapmak isteyen kişi destek haritalardan hangisine daha çok önem vereceğini kendi çalışma sistemine ve kendi tarzına göre belirleyebilir. Bana göre Ay haritası, Navamsa ve Saptamsa eşit değerlendirilmelidir.

Anlaşılacağı gibi çocuk konusu hint astrolojisinin en karmaşık konularından birisi. Bu yüzden sanıyorum tecrübenin en fazla gerektiği alanlardan. Bu büyük ruhsal yolculukta hepimize kolaylıklar dileğiyle...

Metin ÖZENBAŞ

metin_ozenbas@hotmail.com

Metin Özenbaş

Metin Özenbaş'ın Hint Astrolojisi Yazıları

Çocukların Hint Astrolojisindeki Yeri

Hint Astrolojisine Giriş

Batı Astrolojisi Yanılıyor mu ?

Meslek Seçiminde Astroloji

Transitler

Evlilikte Uyum

Her insan ayrı bir burç

Hayatın içinde kaybolmak

 

 
 

astroloji Rüya Tabirleri

ruya tabirleri Rüyada görülen  nesnelerin anlamını merak ederiz. Bütün nesnelerin anlamını öğrenin.

astrolojiEl Falı

el falı Elleriniz hayatınızın hakkında önemli bilgiler verir. Eline bak falını öğrenin.

 astroloji Kahve Falı

kahve falı Kahve falınızı başkasına baktır maya paydos. Kahve falınıza siz bakın.
 astroloji Fallar Ana Sayfa
fallar Tarot, iskambil, zar kahve, el falı ve diğerleri fallar bölümümüzde!
 astroloji Yükselen Burcunuz
yükselen burç Yükselen burcunuz asil burcunuzdur. Yükselen burcunuzu öğrenin.

Webmasterlar İçin

 

Websitenize bloğunuza ücretsiz günlük fal sistemini Tıklayın

 

"Hint Astrolojisi : Çocukların Hint Astrolojisindeki Yeri Astroloji.org "                

 Sık kullanılanlara ekle |  Anasayfan yap