Sık kullanılanlara ekle |  Anasayfan yap  
 

astroloji

Ana Sayfa
Astroloji Nedir?
Burçlar ve Özellikleri
Yükselen Burç Bulma
Burç Uyumları
Yıldızlar
Elementler
Evler
Kadınlara Özel
Erkeklere Özel
Ünlülerin Burçları
Çin Astrolojisi
Hint Astrolojisi
Doğum Haritası
Gezegen Konumları
Burçlar 2022

Fallar

Tarot Falı
Renk Falı
Ağaç Falı
Sayı Falı
El Falına Bak
Kahve Falı
Çiçek Falı
İsim Falı
İskambil Falı
Aşk Falı
Rüya Tabirleri

    Astroloji Sosyal

 

E-Posta Adresleri     

Reklam vermek ;      reklam@astroloji.org    

Soru ve Öneriler;        genel@astroloji.org      

 

Hint Astrolojisi

                     
          

 Transitler

Hint astrolojisinde kişinin hayatında karşılaşabileceği etkiler genellikle hayat devrelerinden anlaşılmaya çalışılır. Bunun yanında transitleri de incelemek ve etkilerini hayat devreleriyle birleştirerek daha hassas sonuçlara varmak mümkündür. Yıldız haritamız doğduğumuz anda gezegenlerin burçlara göre dağılımını gösterir ve sabittir. Ancak gökyüzündeki gezegenler burçlar kuşağında sürekli hareket halindedir. Yani her an gezegenler bizim yıldız haritamızın üzerinden geçiş yaparlar ve çeşitli etkiler verirler. Bu geçişe transit adı verilir.

Hint astrolojisinde gezegenlerin ana haritada Ay’a göre yaptıkları transitler en önemlisidir. Daha sonra yükselen burca göre transitler de incelenmelidir . Her gezegenin olumlu ya da olumsuz etkiler verdiği evler vardır. Örneğin Güneş, Ay’a göre, Ay’dan itibaren sayılarak 3. , 6. , 10. ve 11. evlerden geçerken olumlu etkiler verir. İşin yönü, bu olumlu etkinin gerçekleşmesi için yine Ay’a göre aynı sıraya karşılık gelecek şekilde 9. , 12. , 4. ve 5. evlerde herhangi bir gezegen transit yapmamalıdır. Yoksa Güneş’in vereceği olumlu etki ortadan kalkar. Güneş Ay’a göre 3. evden geçtiği sırada yapacağı etkiyi , Ay’a göre 9. evden geçen bir Venüs, Güneş’in olumlu etkisini ortadan kaldıracaktır. Aynı şekilde gezegenlerin olumsuz etkiler yaptığı burçlar olduğu gibi, bu etkiyi üzerinden gezegen transiti gerçekleştiğinde ortadan kaldıran burçlar da vardır.

Yıllık etkileri değerlendirmek istediğimizde ağır hareket eden Satürn, Jüpiter, Rahu ve Ketu önem kazanırlar. Yukarda anlattığım değerlendirmenin yanı sıra Satürn’ün daha önceki yazılarımda bahsettiğim Sade Sati denilen transiti çok önemlidir. Kısaca hatırlamak istersek, Satürn’ün Ay’a göre bir önceki eve girdiğinde başlayan bu transit , Ay’a göre bir sonraki evden çıktığında sona erer. Bu devreyle herkes hayatında iki ya da üç kez karşılaşır. Genellikle kişiyi bunaltan, karşısına ağır etkiler çıkaran bir dönemdir. Bunun yanı sıra Saturn’ün Ay’a göre 4. evden geçişi de Sade Sati’ye yakın etki veren zor bir devredir. Satürn’ün ana haritadaki Satürn üzerinden yapacağı transit dönemi içinde ise kişi kendisine hayatında bir yol çizmek ister.

Jüpiter ve Güneş transit yaptıkları evlere canlılık ve hareketlenme getirirler. Jüpiter’in bir burç üzerinden geçişi yaklaşık bir yıl sürer ve özellikle kendi Ay’ımızın, yükselen burcumuzun  ve kendi Jüpiter’imizin üzerinden geçerken hayatımızda güzel değişiklikler olabilir. Rahu ve Ketu ise karmik gezegenler olarak adlandırılırlar ve transit yaptıkları evlerle ilgili konularda bizim hayatımızda henüz çözüm bulamadığımız konularımızı çözmemiz için bize uyarılarda bulunurlar.

Güneş, Mars, Venüs ve Merkür aylık etkilerde önemlidir, çünkü bu gezegenlerin bir burç üzerinden transitleri ortalama bir aydır. Bu gezegenler de diğerleri gibi ana haritada kendilerinin yer aldıkları evlerden geçerken ilginç olumlu etkiler verirler. Yıldız haritamızın zayıf noktaları üzerinden geçecek Mars gibi olumsuz kabul edilen gezegenler bizi çoğunlukla yıpratır. Ay transitleri ise genellikle günlük konular için bilgi verir. Ay transit yaparken hangi nakşatradan ( takım yıldızından ) geçtiğine dikkat eder, bunu da bizim doğum anımızın Ay nakşatrasıyla karşılaştırırsak, günümüzün nasıl geçeceğini tahmin edebiliriz.

Transitleri hayat devrelerinden bağımsız düşünmemek gerekir. İçinde bulunduğumuz ana ve alt hayat devresinin gezegenlerinin transitleri bizim için bir anlam taşır. Yıldız haritamız, hayat devreleri, alt haritalar ve yıllık haritalar bir bütün olarak ele alınmalı ve ancak ondan sonra kişiyle ilgili yorumda bulunulmalıdır.

Metin ÖZENBAŞ

www.metinozenbas.com
metin_ozenbas@hotmail.comMetin Özenbaş

Metin Özenbaş'ın Hint Astrolojisi Yazıları

Çocukların Hint Astrolojisindeki Yeri

Hint Astrolojisine Giriş

Batı Astrolojisi Yanılıyor mu ?

Meslek Seçiminde Astroloji

Transitler

Evlilikte Uyum

Her insan ayrı bir burç

Hayatın içinde kaybolmak 

 
 
 

astroloji Rüya Tabirleri

ruya tabirleri Rüyada görülen  nesnelerin anlamını merak ederiz. Bütün nesnelerin anlamını öğrenin.

astrolojiEl Falı

el falı Elleriniz hayatınızın hakkında önemli bilgiler verir. Eline bak falını öğrenin.

 astroloji Kahve Falı

kahve falı Kahve falınızı başkasına baktır maya paydos. Kahve falınıza siz bakın.
 astroloji Fallar Ana Sayfa
fallar Tarot, iskambil, zar kahve, el falı ve diğerleri fallar bölümümüzde!
 astroloji Yükselen Burcunuz
yükselen burç Yükselen burcunuz asil burcunuzdur. Yükselen burcunuzu öğrenin.

Webmasterlar İçin

 

Websitenize bloğunuza ücretsiz günlük fal sistemini Tıklayın

 

-"Transitler  Astroloji.org "                    

 Sık kullanılanlara ekle |  Anasayfan yap